Práve na túto tému vzťahov domácich miláčikov s ich vlastníkmi si posvietila texaská univerzita v Austine. Vykonali rozsiahly prieskum, na základe ktorého sa snažili názorne ukázať, ako výber domáceho maznáčika vypovedá o našej povahe. Na internete bol na ten účel pripojený dotazník, ktorého súčasťou bola tiež štúdia osobnosti človeka.
Väčšina z nás miluje zvieratá, niektorí maličké, iní zase tie väčšie. Možno si občas spomeniete na vášho prvého maznáčika. Bolo to mačiatko, psík alebo škrečok? Chceli ste sa o neho starať čo najlepšie a keď k vám prvýkrát prišiel, to bolo radosti.
Máte psiu oddanú dušu alebo ste mačací filozof?
Pes a mačka sú bezo sporu najobľúbenejšie zvieratá, ktoré ľudia oddávna chovajú. U psa sa nám vybaví ako prvé slovo vernosť. U mačky je to zase hrdosť a neskrotnosť. Prieskumu sa nakoniec zúčastnilo cez štyri a pol tisíc účastníkov. Len sa potvrdilo to, ako povaha človeka a zvieraťa môže byť tesne prepojená. Prieskum môže byť vhodný návod k tomu, akého maznáčika si máte zaobstarať práve vy.
Mačka alebo pes?
Môže sa tiež stať, že ako dieťa milujete viac psov a v dospelosti si zaobstaráte mačku. Človek môže počas života meniť preferencie. Pes vám bude vždy plne oddaný, u mačky si nemôžete byť ničím istí. Má svoj život, ktorý vám nikdy neprestane byť záhadou.
Niekedy sa môže stať, že tu bude aj určitá fyzická podobnosť.
Napríklad na základe štúdie psychológa Stanleyho Corena z Columbijskej univerzity vyšlo najavo, že ženy s dlhými vlasmi si skôr vyberajú psy ako je bígl, ktorí majú zakryté uši. A ženy s krátkymi vlasmi naopak psy typu husky.
Chceme zviera, ktoré mala babička
Často nás tiež ovplyvňuje prostredie, v ktorom sme vyrástli a tiež zvieratá z nášho detstva. Možno práve preto ste napríklad mačací človek, pretože vaši prarodičia vlastnili práve mačku.
Či už je to akokoľvek, zviera je ďalší osobnosť v našej domácnosti, ktorú milujeme.