Dôvodov je skutočne veľa. Niektorí muži sú prirodzenými lovcami od prírody, iní sú duchom romantici. Alebo len chcú stráviť nejaký čas vonku na čerstvom vzduchu. Pre niektorých rybárov je to zmysel života, bez ktorého by sa neobišli. V posledných rokoch sa stal z rybárčenia šport, ktorému prepadol aj rad žien.
Ak vás táto oddychová zábava tiež láka, je potrebné sa najprv k tomuto športu riadne vybaviť. Stačí vám len pár drobností a môžete začať. Samozrejmosťou je rybársky lístok, takzvaná povolenka – bez nej sa jednoducho nezaobídete.
A. Na udicu
Základom je dobrý prút a navijak. Ako ale vybrať ten správny? Záleží na mieste, kde chcete loviť a aké ryby budete v danej oblasti chytať. Aj technika je nemenej dôležitá. Pre každú je totiž vhodná iná udica. Modely sú skutočne veľmi rozmanité. Pre začiatok sú ale najlepšie a najlacnejšie teleskopické udice. Najprv sa musíte naučiť dobre nahadzovať. Najviac by vám pomohlo, keby ste chodili s niekým, kto už rybárči nejaký ten čas. Udice sú tiež rôzne dlhé a aj gramáž sa veľmi líši podľa druhu ryby, ktorú chcete chytať.
B. Navijak
Opäť sú k dostaniu na trhu v rôznych modeloch a veľkostiach. Sú vybavené prednou alebo zadnou brzdou. Niektoré majú aj dvojitú kľučku. Odvíja sa zase podľa veľkosti revíru a ryby. Platí priama úmera, čím väčšia ryba – tým väčší navijak z toho dôvodu, že potrebujete priestrannejšiu cievku, ktorá pojme väčšie množstvo naväzovacieho materiálu.
C. Naväzovací materiál
Bez toho sa jednoducho nikam nedostanete! Najčastejšie sa používa vlasec. Ale napríklad pri love sumcov alebo pri vláčení niektorí rybári používajú iba pletenka. Avšak na celkovú súvahu alebo náväzec môžete použiť iné materiály. Pre koncový náväzec nám dobre poslúžia rôzne šnúrky, vlasca alebo floorocarbony. Nosnosť sa prispôsobuje druhu ryby a spôsobe lovu. Pre dlhšie hody sa používa pevnejšie vlákno. Musí predsa vydržať nápor pri švihu.
D. Bižutéria
Sem patria najrôznejšie háčiky, obratlíky, karabínky, apod. Hlavne, keď chcete loviť väčšie ryby, by ste im mali venovať väčšiu pozornosť. Musia vydržať nápor zdolávanej ryby.
E. Záťaže
Vďaka nim dostanete korisť tam, kam budete chcieť. Napríklad pre ďaleké hody potrebujete trochu ťažšie olovo. Váhu záťaží ale volíte aj podľa sily prúdu.
A to je len základ vybavenia, ktoré budete potrebovať. Môžu sa vám ešte hodiť ale ďalšie drobnosti ako vidličky, číhátka, nôž alebo obal na udice. Teraz už len zostáva nájsť si vhodnú lokalitu a môžete vyraziť.