Približne pred 6 miliónmi rokov sa naši predkovia oddelili od tých šimpanzích. Po skúmaní DNA sa zistilo, že odlišnosť šimpanzov v jednej tlupe je väčšia, ako odlišnosť ľudí z iných kútov sveta. Vedeli ste, že šimpanzy majú skoro na 99% spoločnú DNA s ľuďmi?
Šimpanz OLIVER
Oliver, ktorého pôvod je z Gabonu, bol v 80-tych rokoch hviezdou Ameriky. Mal podozrivé ľudské záľuby a vedel chodiť rovnako ako človek – vzpriamene, naučil ho to jeho prvý majiteľ, ktorý bol cvičiteľom zvierat. Jeho telo vyzeralo síce ako šimpanzie, ale hlava, ktorá bola menej ochlpená, sa nápadne podobala tej ľudskej.
Vedel vykonávať jednoduché úkony, ako napríklad upratať priestor či nakŕmiť psa. Ľudia ho v minulosti považovali za mutanta, tzv. „stratený článok“ medzi šimpanzom a človekom, keďže šimpanzy majú chromozómov 48, človek 46, no Oliver ich mal 47. Situácia sa objasnila v roku 1996, po vykonaní genetických testov. Zistilo sa, že Oliver je obyčajný šimpanz a črty, ktoré sú boli podobné tým ľudským, boli len obyčajnou zhodou náhod.
Šimpanz AYUMA
Ako je na tom vaša pamäť? Dokážete si na dlhšiu dobu po rýchlom prečítaní zapamätať skupinu čísel alebo poradie predmetov? Inštitút pre výskum primátov v Japonsku sa rozhodol testovaním porovnať ľudskú a šimpanziu pamäť. Na experiment si vybral šimpanza menom Ayuma. Podstata testu pamäte spočívala v zapamätaní si poradia deviatich náhodne rozmiestnených čísel na obrazovke.
Výsledok? Zatiaľ čo ľudskí účastníci experimentu mali problém so zapamätaním si poradia čísel, šimpanz Ayuma správne vyriešil úlohu až v 90%. Úlohu zadali aj inej skupine ľudí a iným šimpanzom a výsledky boli stále také isté. Výskum dokázal, že pamäť šimpanzov je oveľa lepšia, ako tá naša.
Škoda, že sa taká „šimpanzia pamäť“ nedá použiť napríklad pri učení zložitých poučiek alebo vzorcov do školy, nie?