Možno vám prišlo divné, o čom to tu dokelu hovorím. LiFi? Čo je to za hlúposť? Stačí vymeniť jedno písmenko a zrazu je to moderné? Nie, LiFi funguje ako WiFi. Akurát využíva trošku viac svetlo.
LiFi
LiFi – Light Fidelityspojenie funguje na princípe svetelných vĺn. Áno, to sú tie, ktoré ti umožňujú čítať si tento článok. Alebo uvariť večeru a nezničiť pri tom kuchynskú linku. Zatiaľ, čo WiFi funguje na rádiových vlnách. Akú výhodu poskytuje zmena vlnovej dĺžky? 100x rýchlejšie pripojenie! Pre ukážku: Vedci z estónskeho startupu Velmenni práve oznámili, že odskúšali LiFi v reálnych podmienkach. Rýchlosť ich internetového spojenia dosiahla 1 gigabit za sekundu. Takže áno, 100x rýchlejšie.
Ako to funguje?
Už sme si povedali – svetelné vlny. Tak ako sa dostaneme k prenosu dát? Ako určite väčšina z vás vie, počítačové technológie využívajú dáta zašifrované v binárnom kóde. Teda 0(vypnuté) a 1(zapnuté). Každý jeden proces, program či písmenko v tomto článku je zašifrované do 0 a 1. My chceme však 0 a 1 prenášať spomocou svetla. Tak ako na to? Predstavme si LED svietidlo v miestnosti, napríklad na strope. Keď je svetlo vypnuté, označuje 0. Keď je svetlo zapnuté, označuje 1. Ak svetlo striedavo bliká, hovorí tým 10101010… A takým vypínaním a zapínaním svetla vieme do zariadenia vyslať binárny kód. Mohli by ste mať námietky, že taký blikot svetla bude človeka dosť rušiť. Avšak moderné technológie už sa s týmto problémom dávno popasovali. Blikot svetla bude rýchly natoľko, až ho ľudské oko bude vnímať ako stály svit. Takže ako keď pozeráte televízor alebo video.
Pár problémov na záver…
Ale tak, ako je to pri každej technickej vychytávke, aj táto má na krku radu problémov. Čo ak vám napríklad bude niekto stáť vo svetle? Alebo sa pokazí lampa? A budem musieť svietiť aj ráno? V súvislosti s týmito problémami vznikol názor, že LiFi sa samostatne pravdepodobne používať nebude. V prípade, že zdroj svetla bude nedostupný, využívať budeme starý dobrý WiFi signál. Takže WiFi len tak z módy nevyjde!