Nie všetko je úplne jednoduché a jasné. U peňazí to platí dvakrát. Každý by sa mal správať finančne zodpovedne a všetko riadne zvažovať.
1) Znížte platby za bankové služby, tým, že budete správne platiť to, čo máte, budete vhodne a s rozvahou používať bankomaty, budete používať mobilnú banku, internetové bankovníctvo a platobnú kartu. Niektoré operácie sú zdarma, iné za poplatok. Správne si naplánujte výbery v hotovosti a účel využitia vybraných peňazí. Bezhotovostné platenie ako platobným príkazom tak peňažnou kartou, býva lacnejšie. Ak si banku ešte len vyberáte, zvážte všetky tieto možnosti s prihliadnutím a s kalkuláciou toho, čo budete od banky najviac potrebovať a využívať, s prihliadnutím na prípadné poplatky. Na základe takejto inventúry Vašich potrieb je potom ľahšie nájsť účet, ktorý spĺňa Vaše potreby, nenúti Vám nič navyše a je za priaznivú cenu.
2) Ďalšou veľmi dôležitou podmienkou, ako udržať svoje financie na uzde, je kontrola platieb za energie. Strážte si, koľko platíte za elektrinu, teplo, plyn, vodu, alebo aj za mobilných operátorov, či iného poskytovateľa ostatných služieb. Odporúčame zavolať existujúcim dodávateľom služieb s požiadavkou, že máte v úmysle od nich odísť. Dodávatelia majú pripravenú takzvanú špeciálnu ponuku a služby Vám sú schopní a ochotní zlacniť, len preto, aby si Vás udržali. Ak sa tým budete držať a aj naďalej budete mať prehľad, čo kde a komu platíte, určite nejaké peniaze ušetríte.
3) Ak si chcete požičiavať, premýšľajte pri tom. Keď už splácate napríklad pôžičku na nový rodinný dom a potrebujete si ešte požičať na auto, pôžičky konsolidujte. Zlúčením pôžičiek navyše ušetríte a budete splácať iba jednu a ešte výhodnejšie.
4) Medzi ďalšie finančne zodpovedné správanie patrí vytvoriť si určitú peňažnú rezervu. Rezervu môžete vytvárať dlhodobo po malých čiastkach a mala by slúžiť na preklenutie výpadku príjmov minimálne na pol roka. K rezerve by ste mali mať okamžitý prístup.
5) Pre tých, ktorí premýšľajú ešte ďalej a majú isté finančné prostriedky, sa odporúča poistenie, bývanie vo vlastnom dome a v neposlednom rade zabezpečiť deťom vzdelanie, bezstarostný dôchodok v podobe doplnkového dôchodkového poistenia a tým, komu ešte peniaze zostanú, investovať do podielových fondov, akcií alebo dlhopisov.