Jazmínová ryža
Tento druh ryže sa hodí na prípravu pokrmov s omáčkou. V porovnaní s ostatnými druhmi, je totiž o čosi lepkavejšia. Ak nemáte inú možnosť, môžete ju použiť aj na prípravu sushi. Patrí k tým druhom ryže, ktoré sa uvaria za kratší čas. Ako už vyplýva z jej názvu, pri konzumácii môžeme cítiť jemnú arómu jazmínu. Pestuje sa v Thajsku a je asi najobľúbenejšou surovinou v čínskej kuchyni.
Basmati ryža
Ryža basmati pochádza z Pakistanu a Indie, kde sú polia zavlažované vodou priamo z ľadovcov. Na rozdiel od jazmínovej, ide o sypkejšiu ryžu, takže sa aj menej lepí. Taktiež jej tepelná úprava trvá o čosi kratšie. Jej chuť pripomína oriešky. Ako prílohu ju môžeme podávať v podstate ku všetkým pokrmom.
Arborio ryža
Ide o krátkozrnnú odrodu, ktorá je pestovaná, výnimočne v Taliansku. Obsahuje vysoké množstvo škrobu, preto je po uvarení dosť lepkavá. Je vhodná napríklad na prípravu ryžovej kaše s mliekom, ale taktiež rizota. Varí sa asi dvadsať minút a pri jej príprave nesmiete šetriť s vodou.
Červená ryža
Špecifickú farbu spôsobuje to, že zrná nie sú lúpané. Vďaka tomu, ide o jednu z najzdravších druhov ryže. Nelúpané zrná však spôsobujú aj omnoho dlhšiu dobu prípravy. Budete na ňu potrebovať minimálne pol hodiny. Uvariť si ju môžete, ako prílohou k morským plodom a rybám. Chutná je taktiež s omáčkami, a najme tými smotanovými. Patrí medzi krátkozrnné odrody.
Čierna ryža
Podobne ako pri červenej ryži, sa pripravte na dlhšiu prípravu. Zaberie vám minimálne štyridsať minút. Pôvodom je z Číny, dnes sa však pestuje aj na niektorých miestach v Afrike. V potravinárskom priemysle sa využíva na prípravu dezertov. Doma ju môžete používať v podstate ku všetkým pokrmom. Po uvarení sa jej výrazne čierna farba zmení na fialovú, takže jedlo získa exotický nádych.
Carnaroli ryža
Ide v podstate o veľmi podobný typ ryže, ako je arborio. Po uvarení má však o čosi krémovejšiu konzistenciu, preto je vhodná vyslovene na prípravu rizota. Príprava trvá približne pätnásť až dvadsať minút.