Niekedy je pes smutný, malátny, málo je. Toto správanie sa často spája so zmenou jedla , ktoré sa nášmu psovi jednoducho nezdá jedlé. V prípade prirodzeného kŕmenia je pre zviera postačujúce, aby zviera odmietlo jedlo. Napríklad, medzi známymi zeleninami sa náhle objavil kapusta, ktorá mu nevonia a automaticky odignoruje aj všetko ostatné v mise. Vtedy stačí nový druh v potrave istý čas nedávať. Po čase sa dá opäť skúsiť, či mu to nezachutná. Ak dávame konzervy, tiež nový druh mu nemusí chutiť, alebo naopak už sa preje toho istého druhu, ktorý mu denne dávate.
Ďalším bežným dôvodom je časté kŕmenie medzi jedlami. Ak pes dostane jedlo aj z hlavného stola, potom je prirodzené, že sa jeho vlastné jedlo mu zdá byť menej chutné. Narušíme tak jeho stravovacie zvyklosti..
- Nízka kvalita potravín , prítomnosť nadmerného množstva soli alebo korenia môže tiež zničiť chuť do jedla u vášho domáceho miláčika. Je potrebné skontrolovať čo dávame my aj naši blízky žrať psíkovi.
- Niekedy môže byť príčinou nechutenstva – bolesť zo zlomeného zuba, infekcia ďasien a podnebia alebo iné ochorenia ktoré spôsobia, že bude ťažšie jesť, ťažšie hrýzť a prehĺtať.
- Infekčné choroby, ktoré postihujú uši, taktiež zbavujú psíka jeho chuti do jedla, pretože sú príčinou alergických prejavov vrátane zložiek potravy. A navyše vyvoláva bolesť. Hlavne pri prehĺtaní .
Bolesť môže byť sprevádzaná inými ochoreniami, ktoré môžu spôsobiť nedostatok chuti do jedla. Zvyčajne sú tieto podmienky sprevádzané ďalšími príznakmi :
- domáce zvieratá sa trasú
- zle a veľmi ťažko dýchajú
- psík leží na chrbte
- aktivita zvieraťa výrazne klesá, najčastejšie leží na jednej strane
- ak sa dotknete psa, môže to dopadnúť zle- bolí ho to ,cerí zuby
- pes spí dlhšie ako zvyčajne.
Ak sa stav zvieraťa výrazne zhoršil, objavil sa príznaky bolesti a depresie, potom je to pravdepodobne známka vážnej choroby . Obzvlášť by ste sa mali obávať, ak sa stav psa po vynechaní jedného alebo dvoch kŕmení nezlepší, a domáce zviera je pomalé, nevykazuje záujem o životné prostredie, nemá záujem sa ani hrať,
Vtedy šup k zverolekárovi. Netreba nič podceniť. Ak to nebude nič vážne, aspoň sa upokojíme a nebudeme sa trápiť.