Kendo je japonské umenie boja s mečom. Je jedným z najznámejších bojových umení spolu s judo, sumo, aikido a karate. Od roku 2012 sa dokonca v niektorých krajinách vyučuje na telesnej výchove telesnej na stredných školách.
Kendo oblečenie a atribúty
Kendo nosí špeciálne oblečenie, ktoré sa nazýva „kendogi“ a skladá sa z kimona a hakama nohavíc. Ochrana sa skladá z čelenky, ochrany rúk a predlaktia, trupu, slabín a stehien. V kendo sa používa šinajský meč, ktorý je zložený zo zviazaných bambusových prúžkov.
Pravidlá Kendo
Moderné súťaže kendo sa konajú v súlade s prísnymi pravidlami. Boj je vždy jeden na jedného. V hre musí byť súťažná oblasť štvorcová alebo obdĺžniková s dĺžkou strany 9 až 11 metrov. Pred začiatkom sa šermiari musia skloniť pred seba, potom sa odtiahnu na tri kroky dozadu a príjmu pohotovostnú polohu, pričom držia bambusový meč.. Boj trvá obvykle 4 minúty, ďalší čas je daný na 3 minúty. Prípustné techniky a štrajky sú obmedzené. Sú útočné údery dvoch typov: sekanie a bodnutie. Sekanie – je aplikované na hlavu nepriateľa, na pravé zápästie kedykoľvek, na ľavé zápästie v čase zdvíhania ruky. Bodnutie môže byť aplikované iba na oblasť hrdla alebo hornej časti hrudníka.
Body sú udeľované za porážku určitých oblastí súperovho tela vyššie uvedenými technikami. Ak rozhodca počíta úder, zdvihne vlajku.
Rozhodnutie o víťazstve či porážke sa vykonáva vo všeobecnosti v súlade s pravidlom, ktoré nazvali „Ippon-Shobu“ (systém troch bodov), atlét, ktorý získa prvé dva body v zápase, dostane výhru. Ale v prípade, že súťažiaci získa jeden bod, a v priebehu zápasu, druhý hráč nezíska žiadne body, aj on dostane výhru. Ak sa v priebehu zápasu, víťaz neurčí, potom víťazstvo môže byť udelené na základe žrebu alebo môže byť vyhlásené za remízu.
Hlavné bojové umenia, ktoré sú bežné v Japonsku sú: Kendo, Kyudo (lukostreľba), sumo, aikido karate Shaolin Kempo naginatou, jūkendō a iné.