No schválne, ak napíšem slovo Apple, spomenuli ste si na jablko, alebo počítač, či mobil? Ja si myslím, že niektorí spomenuli skôr na tú elekronickú podobu. Ako to firma s takýmto názvom mohlia dotiahnuť tak ďaleko, že si pod týmto názvom predstavíme skôr elektroniku, než zdroj vitamínov?
Určite to nebolo jednoduché a tento smer podnikania mal i niekoľko ťažkých období a situácií, kedy bolo skoro existenčne dôležité, akou cestou sa podnik vydá, aby zle nezabočil a nadobro nezmizol z tohto sveta bez pamiatky.
V prvom rade šlo o spojenie dvoch študentov, ktorí mali záľubu v elektronike bez toho, aby na nej zarábali. O techiku sa začala zaujímať čím viac častejšie, až jej venovali všetok čas. Štúdium sa skončilo a títo dvaja v tom čase “ hippies“ Jobs a Wozniak skonštruovali prvý počítač, ktorý však ocenili iba znalci.
Investori toho obdobia pre počítače a hippies nemali pochopenie. Počítač považovali za vec, ktorú nedokážu nikomu predať, pretože jej nerozumejú a nedokážu, alebo skôr nechcú vrážať do reklamy. Nevedia ten produkt totiž niekomu vnútiť, pokiaľ mu sami nerozumejú a počítač aj tak v tej dobe skoro nikto nepoužíval. Naviac investorom nerobilo zrovna dobré meno, pokiaľ za nimi neustále chodili bradatí a vlasatí ľudia v džínsoch.
No toto tých dvoch neodradilo. Pravidelne chodili na stretnutia počítačových nadčencov a vždy boli jasnými, bezkonkurenčnými hviezdami. Všetci im venovali hodiny pozornosti. Svojim počítačom a projektami vždy ohromili celú miestnosť. Takže o chvíľu prišiel za nimi začali prichádzať investori sami, tentokrát totiž zbadali, že o počítač bude obrovský záujem verejnosti.
Teraz si podmienky diktovali Jobs a Wozniak. Behom krátkej doby sa z nich stali milionári a ich odkaz a plány pretrvávajú doteraz.
Zaujímavý fakt- Jobs jedno obdobie zamestnal vtedy ešte neznámeho Billa Gatesa, ktorý následne začal s projektom Windows vo svojej firme Microsoft.