Uvažujete o nákupe nových elektrospotrebičov do vašej domácnosti? Alebo Vám už doslúžili a chcete ich obnoviť za nové? Potom pri ich výbere okrem vzhľadu, funkčných vlastností, vyberajte aj podľa ich spotreby, ktorú nájdete na energetických štítkoch. Rozhodne sa Vám to oplatí, pretože čím vyššia energetická trieda, tým nižšia spotreba a tým nižšie výdavky peňazí za ich prevádzku.
Energetickými štítkami sa označujú všetky chladiace spotrebiče, umývačky riadu, elektrické sporáky, práčky a sušičky, klimatizácie aj žiarovky. Novo sa potom energetické štítky začínajú objavovať aj u televízorov.
Dvadsať rokov po tom, čo Európska únia zaviedla energetické štítky, sa tento rok ich použitie rozšírilo aj na komerčné a profesionálne chladiace spotrebiče, s ktorými sa stretávame v supermarketoch, hoteloch, baroch, reštauráciách alebo jedálňach.
Energetické štítky pomáhajú k rýchlejšej orientácii a voľbe energeticky najvýhodnejšieho modelu. Spoznáme tak ich energetickú náročnosť a môžeme si tak lepšie vyberať. Moderné spotrebiče sú výrazne úspornejšie než napr. spotrebiče vyrobené pred desiatimi rokmi.
Napríklad chladničky, v energetickej triede horšie ako A sa na slovenskom trhu ani nikde inde v Európskej únii nesmú predávať. Energetickými štítkami sú dnes tiež označované aj všetky LED žiarovky, ktoré majú až o 80% nižšiu spotrebu, ako žiarovky klasické.
Energetický štítok: Chladničky
· Udáva, koľko energie spotrebuje za štandardných 24 hodín.
Umývačky riadu
· Udáva, koľko energie sa spotrebuje na 280 umývacích cyklov a koľko spotrebuje vody.
Práčky
· Uvedená je spotreba elektriny v kWh a spotreba vody, potrebná na 220 štandardných pracích cyklov a novo aj hlučnosť spotrebiča.