Najvhodnejším druhom orchidey pre začiatočníkov je lišajovec, typ zvaný Phalaenopsis, ktorý má kvety pripomínajúce tropické nočné motýle. Tieto druhy sa pýšia veľkokvetosťou so širokou škálou farieb a ich doba kvitnutia je často krát viac ako pol roka. Nemali by ste ich kupovať vo vonkajších stánkoch s kvetmi, pretože orchidey sa veľmi ľahko podchladia. Vtedy rozkvitnuté kvety dlho nevydržia a rýchlo odkvitnú. Taktiež si pri kúpe všímajte, aby rastlinka mala zdravé a bohato rastúce vzdušné korene.
Nájdite jej správne miesto
Keď si kúpite orchideu, musíte byť pripravení dodržať podmienky, ktoré miluje. Keďže jej vyhovuje svetlo a ranné slnečné lúče, ideálne miesto je okno otočené na východnú stranu. Neublíži jej ani západná alebo južná strana, pozor však na priame slnko, môže jej spáliť listy. Ideálna teplota pre jej pestovanie by nemala dlhodobo klesať pod 18 °C.
Výnimka je obdobie na jeseň, kedy môžeme pomôcť naštartovať rastlinke kvitnutie. Vtedy ju na určitú dobu (2 až 3 týždne) umiestnime do miestnosti so zníženou teplotou medzi 15 – 18°C, s dostatkom svetla a taktiež jej znížime aj intenzitu zálievky.
Ako ju zalievať
Nezalievajte rastlinku náhodne. Ak chcete, aby vydržala rozkvitnutá čo najdlhšie, pravidelne ju raz za týždeň na pol hodinu aj s kvetináčom ponorte do odstátej vody. Po vytiahnutí ju zbavte prebytočnej vody a postavte opäť na pôvodné miesto.
Ak sa Vám zdá substrát po pár dňoch suchý, môžete ju mierne orosiť. Ak orchideu pravidelne hnojíte, rastlina Vám častejšie a bohato zakvitne. Najvhodnejšie hnojivo je s vyšším obsahom fosforu a nižším obsahom dusíka.
Keď orchidea odkvitne
Po odkvitnutí kvetov stonka zožltne, uschne a treba ju odrezať. Ak kvetná stonka neuschne, skráťte ju nad druhým púčikom. Po druhom kvitnutí, odrežte celú stonku a doprajte rastlinke čas na oddych.
Presadenie orchidey
Vhodný čas na presádzanie je vždy, keď orchidea nekvitne, zvyčajne každé dva roky. Najlepšie sú priesvitné črepníky, ktoré zabezpečia prísun svetla zeleným koreňom. Substrát musí byť zrnitý, priepustný a vzdušný. Môžete si ho zakúpiť alebo sami namiešať. Najlepšia je štiepka z borovicovej kôry, do ktorej pridáte natrhanú špongiu, molitan alebo polystyrén. Orchideu po presadení pár dní nepolievajte.
Za Vašu starostlivosť sa Vám orchidea odmení záplavou nádherných kvetov a tento čarokrásny kvietok si určite zamilujete. Rozhodne nezostanete pri jednej rastlinke a zaobstaráte si ďalšie druhy tohto vzácneho klenotu. K často pestovaným patria odrody druhu dendróbium, krížence rodu Vanda alebo cymbídie.